5 największych trendów smart home w 2020 r. - Domatiq | Smart home, inteligentny dom
PL
 • PL
5 największych trendów smart home w 2020 r.
Informacja
25 lutego 2020,

5 największych trendów smart home w 2020 r.

Rozwój technologii inteligentnych domów postępuje w ekspresowym tempie sprawiając, że miejsca w których żyjemy stają się coraz bardziej komfortowe, ekonomiczne i bezpieczne. Automatyka domowa łącząc siły ze sztuczną inteligencją, stale oferuje nam innowacyjne rozwiązania w zakresie pomocy domowej. Czego więc możemy się spodziewać w najbliższym czasie? Oto lista 5 największych trendów smart home w 2020 roku wg Magazynu Forbes:


 1. Rosnąca standaryzacja

  Jednym z problemów związanych z tworzeniem inteligentnego domu jest niewątpliwie konkurencyjna oferta platform i standardów. Coraz częściej producenci inteligentnych urządzeń domowych muszą zapewnić, że ich produkty i usługi będą działały na platformach dostarczanych przez Amazon, Google, Samsung i Apple, aby zdobyć jak najszerszą bazę klientów. Sami konsumenci stają w obliczu niebezpieczeństwa związania się z określonym dostawcą sieci - co często może ograniczyć dostępne opcje, jeśli dane narzędzie lub urządzenie, którego potrzebują, nie będzie dobrze funkcjonowało na ich ulubionej platformie. Uciążliwe jest także używanie całego zestawu różnych aplikacji do konfigurowania i kontrolowania wszystkich urządzeń różnych producentów w inteligentnym domu. Opieranie się na kombinacjach różnych rozwiązań może również powodować luki w zabezpieczeniach.

  Dlatego podjęte zostały pierwsze inicjatywy stworzenia zestawu standardów dla smart home (współpraca Apple, Google, Amazon i Zigbee Alliance), ale w przyszłości czeka nas coraz więcej działań typu open-source zmierzających do uzyskania kompatybilności urządzeń.


 2. Uczenie maszynowe sprawi, że domy staną się naprawdę inteligentne

  Termin „inteligentny” jest obecnie trochę na wyrost używany w odniesieniu do technologii domowej. Światła, które można zaprogramować z telefonu, automatyczne rolety, drzwi i bramy co prawda czynią nasze domy bardziej komfortowymi i bezpiecznymi, ale przez odpowiednią konfigurację i podłączenie do Internetu nie stają się przez to „inteligentne”. Coraz więcej urządzeń domowych zaczyna jednak korzystać z uczenia maszynowego, widzenia komputerowego, przetwarzania języka naturalnego i innych technologii, dzięki którym faktycznie są w stanie myśleć, podejmować decyzje i uczyć się.

  Na rynku są już dostępne inteligentne systemy termostatyczne wykorzystujące uczenie maszynowe, które w oparciu o obserwację dostosowują swoje działanie do zachowania mieszkańców domu, odtwarzając ich nawyki. W tym roku możemy spodziewać się, że coraz więcej technologii opartych na sztucznej inteligencji, takich jak rozpoznawanie twarzy, stanie się funkcją domowych systemów bezpieczeństwa. Zobaczymy także więcej lodówek, które wykorzystują obraz komputerowy, aby „podejrzeć”, co znajduje się w środku, oraz przy wykorzystaniu algorytmów uczenia maszynowego, przewidują co należy zamówić by następnie samodzielnie złożyć zamówienie.

 3. Roboty w domu

  Trend ten rozpoczął się od robotycznych odkurzaczy i kosiarek do trawy, ale dzięki postępom w dziedzinie sztucznej inteligencji możemy spodziewać się, że roboty będą wciąż się rozwijać zastępując nas też w wykonywaniu innych zadań: od gotowania i sprzątania po zapewnianie towarzystwa i opieki zdrowotnej. Dzięki temu, nasz cenny czas będziemy mogli przeznaczyć na inne cele niż prace domowe. Dla osób starszych i niepełnosprawnych roboty staną się natomiast parą dodatkowych oczu pomagając w poruszaniu się po domu lub wezwaniu pomocy w razie upadku. 

  Chociaż prawdopodobnie w 2020 r. nie zobaczymy jeszcze w pełni humanoidalnych robotów-kamerdynerów w większości domów, to z pewnością ze względu na dużą konkurencyjność na rynku, autonomiczne roboty mobilne staną się bardziej powszechne, użyteczne i tańsze.


 4. Mądrzejsza opieka domowa

  Wzrost długości życia i rosnąca populacja osób starszych powoduje rozwój alternatywnych kanałów opieki zdrowotnej, oferujących potencjał zmniejszenia stresu związanego z tradycyjnymi wizytami u lekarza. Inteligentna opieka zdrowotna w domu zapewnia w tym zakresie środki zapobiegawcze - takie jak ubrania i akcesoria do noszenia, które pomogą prowadzić zdrowszy styl życia poprzez monitorowanie poziomu naszej aktywności, jakości snu i odżywiania. Inne urządzenia będą oferować usługi interwencyjne, na przykład pozwalając nam na zdalne łączenie się z lekarzami, ostrzeganie opiekunów, gdy osoba starsza zasłabnie w domu, a nawet diagnozowanie chorób za pomocą AI.

  Technologia monitorująca wzorce lub nieregularności w funkcjonowaniu naszych organizmów w celu wykrycia chorób stanie się coraz bardziej powszechna, zmniejszając potrzebę wizyt ambulatoryjnych. Dane gromadzone przez inteligentne urządzenia domowe będą coraz bardziej przydatne w medycynie, zapewniając całodobowy wgląd w stan pacjentów w ich „naturalnym środowisku”, z dala od stresów w klinikach i szpitalach. 

 5. Szybsze sieci to bardziej inteligentne domy

  Wraz z globalnym wdrożeniem sieci 5G, a także ulepszoną technologią WiFi, taką jak WiFi 6, urządzenia inteligentnego domu będą połączone szybszymi, trwalszymi sieciami, co oznacza lepszy dostęp do danych i zasobów przetwarzania w chmurze. W szczególności 5G zrewolucjonizuje dostarczanie usług Internetu Rzeczy - w tym technologii inteligentnego domu - ponieważ pozwoli urządzeniom pracować bez przewodów i kabli przy minimalnym zużyciu energii. Umożliwi także jednoczesne podłączenie znacznie większej liczby urządzeń, co nie było możliwe przy użyciu starszych standardów sieci komórkowej. Jest to o tyle ważne, ponieważ domy w gęsto zaludnionych obszarach są wciąż zapełniane rosnącą liczbą urządzeń, z których wszystkie są spragnione przepustowości danych.  WiFi 6 umożliwi też urządzeniom bezproblemową obsługę konkurencyjnych żądań o dostęp do sieci w tym samym czasie.

  Szybsze sieci to nie tylko sprawniejszy transfer danych między urządzeniami lub między urządzeniami a chmurą. To także coraz bardziej zaawansowane aplikacje wykorzystujące większe i szybsze strumienie danych. Urządzenia takie jak inteligentne termostaty i zautomatyzowane systemy bezpieczeństwa będą miały dostęp do bardziej zróżnicowanych i aktualnych informacji, dzięki którym w 2020 r. staną się bardziej niezawodne i wydajne.


Opracowano na bazie artykułu Forbes The 5 Biggest Smart Home Trends In 2020

Informacja
9 marca 2020,LUBLIN

Zapraszamy na Targi LUBDOM

Domatiq Sp. z o.o. zaprasza na Targi LUBDOM w Lublinie!

Informacja
27 stycznia 2020

Jakimi elementami otoczenia może sterować system SMART HOME Domatiq?

Coraz częściej zastanawiasz się nad inwestycją w inteligentny dom? Nie masz pewności, które funkcje faktycznie Ci się przydadzą? Chcesz wiedzieć, w jaki sposób uczynią życie Twoje i Twojej rodziny łatwiejszym? Przygotowaliśmy listę elementów otoczenia, jakimi potrafi sterować system SMART HOME Domatiq. Sprawdź, nad czym będziesz mieć kontrolę, decydując się na takie rozwiązanie.