Przyszłość inteligentnych domów - Domatiq | Smart home, inteligentny dom
PL
Przyszłość inteligentnych domów
Informacja
27 września 2019,

Przyszłość inteligentnych domów

Zastanawialiście się jak będą wyglądać inteligente domy za 10 lat? Magazyn Time, bazując na dostępnych raportach i analizach rynku smart home, pokusił się o własną projekcję przyszłości automatyki domowej. Sprawdźcie z nami, w jakich obszarach przewidują największe zmiany:

 1. IoT (Internet of Things)

  Już dzisiaj istnieje co najmniej 7 miliardów urządzeń podłączonych do internetu. Ale eksperci twierdzą, że za dziesięć lat przejdziemy od włączania i wyłączania światła za pomocą naszych głosów do całkowitego sterowania domem za pośrednictwem Internetu Rzeczy.

 2. AI (Artifical Intelligence)

  W inteligentnym domu przyszłości platformy sztucznej inteligencji będą mózgami dla całych domów, ucząc się o mieszkańcach oraz koordynując i automatyzując wszystkie inteligentne gadżety. Przykład? Firma Crestron pracuje nad oprogramowaniem, które śledzi nawyki danej osoby: jaką muzykę chce usłyszeć rano lub jakie światła chce włączyć o określonej porze dnia. Następnie, gdy już zrozumie preferencje użytkownika, automatycznie odtwarza ulubione listy odtwarzania lub odpowiednio przyciemnia światła przed snem. 

 3. Robotyka

  Już teraz inteligentne odkurzacze, takie jak RoomR firmy iRobot, wykonują za nas prace porządkowe, a produkty takie jak Aibo - robotyczny pies dla dzieci pokazują, w jaki sposób mogą dotrzymać nam towarzystwa jako zwierzę domowe. Obecnie inżynierowie pracują nad kolejnymi urządzeniami, które ułatwią nam życie:
  - Firma Ori Living, zajmująca się meblami robotycznymi, pracuje z Ikeą nad elementami, które zmieniają się w zależności od potrzeb, odsuwając łóżko, gdy potrzebujesz biurka, lub chowając szafę, gdy jest pora obiadowa. 
  - Firma projektowa Design3 niedawno zaprezentowała koncepcję robota inteligentnego domu, CARL. Pokryty materiałem bot ma za zadanie powoli toczyć się po domu, aktywując wysuwane kamery i czujniki, aby wykrywać intruzów, powiadamiać o szkodliwych emisjach lub pilnować zwierzaka. 
  - Firma Nvidia zajmująca się grafiką komputerową pracuje nad inteligentnym robotycznym ramieniem, które może działać jako osobisty szef kuchni właściciela, robiąc wszystko, od krojenia i szatkowania warzyw po pomoc w czyszczeniu, co może być szczególnie przydatne dla zapracowanych rodziców lub niepełnosprawnych użytkowników.

 4. Zdrowie

  W przyszłości systemy inteligentnego domu w dużej mierze skupią się na ochronie naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Między innymi poprzez integrację otoczenia domowego z aplikacjami zdrowotnymi. Dla przykładu:
  - Kamery i czujniki wbudowane w lodówki zasugerują bardziej odżywcze alternatywy, jeśli zbyt często będziesz sięgać po słodkie napoje gazowane.
  - Czujniki w armaturze łazienkowej - pojawią się nawet w toaletach, aby sprawdzić oznaki wszelkich potencjalnych zagrożeń zdrowotnych, skanując ludzkie odpady przed ich wypłukaniem. (Firma Toto eksperymentowała z toaletami do pobierania próbek moczu, podczas gdy inna firma zgłosiła patenty na urządzenia, w tym lustro, które ma monitorować zdrowie użytkowników poprzez analizę ich skóry).
  - Domy będą miały również własne czujniki zdrowia, które wykryją takie problemy jak skażenie wody czy pojawienie się szkodników.

 5. Bezpieczeństwo

  Przyszłość inteligentnych domów to także potencjalne zagrożenia, którym będziemy musieli przeciwdziałać. Ponieważ nasze domy będą się dowiadywać o nas coraz więcej, wykorzystując w tym celu urządzenia podłączone do Internetu – staniemy się potencjalnym celem hakerów. Kiedy mówimy o urządzeniach, które mogą sterować naszymi domami z daleka, podglądać nasze salony za pomocą kamer i zbierać nasze najbardziej wrażliwe i osobiste dane, cyberbezpieczeństwo powinno stać się priorytetem.  Time przewiduje stopniowe wprowadzanie kolejnych ustawy i przepisów regulujących minimalne wymagania bezpieczeństwa dla inteligentnych urządzeń, które ostatecznie staną się standardem dla całej branży, zapewniając nam niezbędną ochronę.

O tym, czy przewidywania Time dot. przyszłości inteligentnych domów się sprawdzą, dowiemy się wkrótce.  Jedno jest pewne - już za 10 lat technika smart home stanie się integralną częścią naszych domów - jak energia elektryczna, ogrzewanie czy klimatyzacja – szczególnie, że rozwiązania automatyki domowej coraz częściej projektuje się już na etapie powstawania budynku. Prawdopodobnie wcześniej czy później traficie więc do inteligentnego domu bez względu na to czy planowaliście korzystanie z rozwiązań smart home czy nie. 

Przyszłość inteligentnych domów została dokładniej opisana w Time, w artykule “What Will Smart Homes Look Like 10 Years From Now?” Źródło: https://time.com/5634791/smart-homes-future/ 


Informacja
9 marca 2020, LUBLIN

Zapraszamy na Targi LUBDOM

Domatiq Sp. z o.o. zaprasza na Targi LUBDOM w Lublinie!

Informacja
25 lutego 2020

5 największych trendów smart home w 2020 r.

Rozwój technologii inteligentnych domów postępuje w ekspresowym tempie sprawiając, że miejsca w których żyjemy stają się coraz bardziej komfortowe, ekonomiczne i bezpieczne. Automatyka domowa łącząc siły ze sztuczną inteligencją, stale oferuje nam innowacyjne rozwiązania w zakresie pomocy domowej. Czego więc możemy się spodziewać w najbliższym czasie? Oto lista 5 największych trendów smart home w 2020 roku wg Magazynu Forbes.